Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stručný manuál lucidního snění

2. 11. 2008

 

Stručný manuál lucidního snění

 

Šest základních kroků:


Existuje mnoho technik a metod, které můžete použít pro vyvolání lucidního snění (dále užívám termínu LD jako všeobecně známou zkratku slova lucid dreaming). Téměř všechny jsou založeny na určitém základním postupu. Rozložil jsem tento postup do šesti kroků. Jakmile si je osvojíte a budete je praktikovat, je pouze záležitostí času, než zažijete svůj první LD.
Pokud přemýšlíte, za jak dlouho můžete mít svůj první LD, prostě projděte s důvěrou všemi kroky. Většina lidí zažije svůj první LD za 3 týdny až dva měsíce  cvičení, ale váš může být dnes v noci. Nebuďte však znepokojeni, pokud ihned neuspějete. Zdá se, že v naší společnosti je silná touha po dosažení okamžitých výsledků. Jestliže jste jedním z takto uvažujících lidí, uvědomte si, že tento přístup je první překážkou, kterou budete muset překonat. Jedna věc je jistá – pokud to nepřestanete zkoušet, dosáhnete úspěchu.

(Můj první LD proběhl, pokud se dobře pamatuji, asi po dvou měsících nesouvislého cvičení, poté, co byl běžný denní rytmus mého života narušen dovolenou. Zdá se, že existuje určitá souvislost mezi pobytem v přírodě a množstvím LD zážitků, na což mj. upozorňuje Viktor Sanchez. )


Krok I – Mentální průprava

První krok zahrnuje vytvoření správného duševního základu, mentálního rámce, který je nutnou podmínkou úspěchu. Abyste toho dosáhli, musíte nejprve přezkoumat vaše přesvědčení a názory. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak jsou vaše zážitky závisle na vašich přesvědčeních. Jak se bude vyvíjet vašeho schopnost lucidního snění, budete bezprostředně konfrontováni s vaším myšlením a přesvědčeními, a také zjistíte, jak je důležité ovládat svoji mysl.
Zde jsou čtyři základní otázky, které si musíte položit : Myslíte si, že to dokážete ? Myslíte si, že jsou sny důležité ? Skutečně chcete mít LD ? A víte, co budete dělat, až se v bdělém snu ocitnete ?
Nejde jen o to, na výše uvedené otázky nějak odpovědět. Měl byste především odpovídajícím způsobem posilovat vaše kladná přesvědčení, nebo se pokusit svůj přístup k danému problému změnit. Nyní si projděme podrobněji všechny čtyři otázky, abychom zdůraznili, jaké nároky kladou na vaši mentalitu.
1. Myslíte si, že to dokážete ? Pro začátek musíte mít pozitivní přístup. Máte – li nějaké pochyby, vaším prvním úkolem bude je nahradit posilujícím přesvědčením. Jestliže se domníváte, že LD je vzácný fenomén, uvědomte si, že jde o přirozenou schopnost. Pokud si myslíte, že dosáhnout lucidního snění bude obtížné, ujistěte se, že po to čase přijde samo. Jen si vzpomeňte, jak těžké bylo pro vás zpočátku v dětství zavazování bot, ale s postupem času se stalo zcela přirozenou činností. Stejně je tomu s LD. Jakmile dosáhnete svého prvního bdělého snu, bude mnohem jednodušší mít druhý, třetí, a za nějakou dobu je budete mít pravidelně.
(Když si poprvé LD vyzkoušíte, jeho další dosažení bude méně obtížné – už víte, že jste tam jednou byli a že to dokážete. Vaše tělo si to pamatuje zcela určitě, neboť jde o velmi intenzivní, nenapodobitelný zážitek, který bude mít pár dní poté vliv i na vaše bdělé vědomí. Nejobtížnější je skutečně uvěřit faktu, že něco takového i Já dokážu…)
2. Domníváte se, že sny jsou pro vás důležité ? Jakmile máte pozitivní, sebevědomí přístup k fenoménu LD, vaším dalším krokem je udělat ze snění nejvyšší prioritu. Toto jednoduché přesvědčení – že vaše sny jsou důležité – může prokazatelně zlepšit dosažené výsledky. Mnoho lidí dostatečný důraz na své sny neklade, a proto si vybaví pro probuzení jen jejich mizivou část. Není překvapující, že většina z nich si neuvědomuje, že je možné mít sny lucidní. Mají jen malou šanci LD dosáhnout, neboť neudělali ze snění prioritu. Vy, na druhé straně, budete vidět své sny jako velmi důležité, a to urychlí váš pokrok.
(Uvědomte si, kolik času strávíte v posteli. Třetinu života prospíte. Je – li průměrná délka lidského života 70 let, 23 let z toho strávíte spánkem. Ačkoli snění tvoří jen nepatrnou část doby spánku, subjektivní čas snu může zahrnout několik hodin. Nepamatovat si své sny znamená přijít o podstatný kus života…Nejsem si nicméně jistý, jak dlouhou dobu lze subjektivně strávit v LD. Moje lucidní sny trvají maximálně několik minut,  poté se snová pozornost naruší a následuje návrat „do těla“. Zřejmě je však možné vytrénovat snovou pozornost natolik, že udrží bdělé vědomí ve snu mnohem déle. Problematika času ve snech je ale natolik komplexní, že ji zde nebudu dále rozvíjet.)
3. Chcete mít skutečně LD ? Klíčem k odpovědi na tuto otázce je touha a nadšení. Čím více budete kultivovat vaši touhu mít LD, tím více bude váš záměr prodchnut emocemi, a tím lépší vaše nadšení přinese výsledky. Navíc, s čím pozitivnějším a vstřícnějším přístupem se učíte lucidnímu snění, tím snadněji si osvojujete nové zkušenosti.  Pošlete – li vašemu podvědomí vzkaz, že jsou sny důležité a že si opravdu přejete dosáhnout LD, dramaticky to urychlí váš pokrok.
4. Víte, co uděláte, až budete mít LD ? Odpovědí na tuto otázku je účelná příprava. Zní to jednoduše, ale už tím, že si uděláte plán, zvýšíte šanci mít LD. Jestliže máte cíl nebo plán, máte také o důvod víc, proč LD dosáhnout a splnit to, co jste si naplánovali. Plán by měl být dobře promyšlený a důkladně zapsaný ve vaší paměti. V průběhu dne a předtím, než půjdete do postele, připomeňte si svůj plán a uvědomte si, jak si intenzivně přejete dosáhnout požadovaného cíle. Na počátku můžete chtít něco jednoduchého. Vaším cílem může být dívat se na své ruce, prozkoumávat snovou krajinu nebo vyzkoušet si létání. Jak se zlepší vaše schopnosti prodlužovat LD, budete moci plnit mnohem rozmanitější úkoly.

Buďte tedy pozitivní. Nahraďte pochyby jistotou a skepticismus důvěrou. Uvědomte si, že sny jsou důležité. Udělejte ze snění svoji prioritu. Kultivujte svoji touhu po dosažení cíle. Buďte připravení a mějte plán. Tento přístup nepomůže pouze zrychlit váš pokrok v oblasti lucidního snění, ale můžete ho použít i v dalších oblastech svého života, které hodláte rozvíjet.

Krok II – Zlepšení snové paměti1

Jak už bylo řečeno, pokud si nepamatujete dobře své sny, je mnohem těžší dosáhnout LD. Možná jste jedním z těch šťastlivců, kteří si pamatují mnoho snů, ale pokud ne, neztrácejte odvahu. Existuje mnoho vyzkoušených a ověřených metod pro rozvíjení vaší snové paměti. K dispozici je tolik efektivních technik, že můžete počítat s výrazným zlepšením po několika týdnech praxe. Pro začátek: skutečně si chcete pamatovat své sny ? Je možné, že podvědomě blokujete svoji snovou paměť, protože se bojíte toho, s čím byste se setkali ? Tohle jsou důležité otázky, na které byste si měli odpovědět. Buďte k sobě upřímní. Zlepšování snové paměti by mělo být jednou z vašich priorit. Poté, co zodpovíte na výše uvedené otázky, stačí pouze včlenit následující techniky do vašeho ranního rozvrhu.
Zde je seznam rad, které vám pomohou zlepšit snovou paměť.
Probouzejte se bez pohybu. Při probuzení hned neotvírejte oči. Klidně a tiše ležte.
Probouzejte se pomalu. Nechte doznít svůj sen. Nezačněte okamžitě přemýšlet o tom, co důležitého vás dnes čeká. Zabraňte tomu, aby byla vaše mysl zaplavena každodenními starostmi, jinak vzpomínky na sen začnou blednout nebo úplně zmizí. Vaše mysl by měla být zaměřena na to, co se vám právě zdálo.
Nechte své myšlenky volně unášet. Proplouvejte jakýmikoli mentálními obrazy, které si vybavíte. Jakmile si vzpomenete na jednu část snu, relaxujte a čekejte, až se vynoří ostatní. Projděte svůj seznam snových témat. Pokud si po probuzení na nic nevzpomínáte, zkuste procházet seznam ve vaší mysli. Tento seznam může zahrnovat lidi, které znáte, místa, jež navštěvujete, jídla, vůně, hudbu, cokoli, co může sloužit jako spouštěč, díky kterému se snové fragmenty vynoří na povrch. Procházejte seznam a ptejte se sami sebe, zda tato osoba nebo toto místo byli ve vašem snu. Pohyb je ve snech velmi častý, takže zkuste přemýšlet o svých aktivitách. Někam jste šli, běželi, šplhali nebo letěli ? Běžné jsou i emoce, uvažujte tedy o svých náladách. Byli jste šťastní, překvapení nebo zmatení, báli jste se ? Čím více jste obeznámeni se svými sny, tím lépe víte, které otázky mohou ve vaší paměti vyvolat vzpomínky na to, co se vám zdálo. Pro začátek můžete ale použít libovolně sestavený seznam.
Přemýšlejte „pozpátku“. Zkuste projít svoji paměť nazpět od chronologicky posledního okamžiku, který si vybavujete. Obvykle si nejdříve vzpomenete na události, které se odehrály nejpozději, takže pro maximální vybavení je vhodné vzpomínat „pozpátku“, tedy uvažovat ve směru následek -> příčina, nikoli naopak. Pamatujete-li si jednu část snu, zeptejte se, jak jste se do té scény dostali. Nebo se ptejte, odkud určitý snový objekt pochází. Našli jste ho ? Někdo vám ho dal ? Jedna část snu obvykle vede ke druhé, dokud se nevynoří sen celý.
Vyzkoušejte různé spánkové pozice. Vyzkoušejte všechny vaše běžné spánkové pozice předtím, než vstanete z postele. Nejlépe si na sen vzpomenete, budete- li ležet v pozici, ve které jste snili svůj sen. Pokud se vzbudíte na pravém boku, neotáčejte se, dokud si nevybavíte maximum vzpomínek, totéž opakujte na levém boku, na zádech a na břiše.
Stále to zkoušejte. Někdy si ráno na nic nevzpomenete, ale záblesky vzpomínek se vynoří během dne. Buďte připraveni tyto vzpomínky zaznamenat.
Pokud i přes veškerou snahu máte stále problém zapamatovat si své sny, zde je spolehlivá metoda, která vám zaručeně přinese úspěch. Víme, že nejvíce sníme v posledních hodinách spánku a je zjištěno, že máme mnohem větší šanci vzpomenout si na sen, ze kterého se bezprostředně probudíme. To nás přivádí k výborné technice, kterou nazývám jednoduše Budík.
Metoda Budík. Použití budíku je jednou z nejjednodušších a nejefektivnějších cest, jak si zapamatovat své sny, zejména v případě, že si je vybavíme skutečně zřídka. Nastavte svůj budík na čas, kdy obvykle sníte, a tak se probudíte ve chvíli, kdy budete mít zážitky ze snu ještě v čerstvé paměti. Časnější ranní hodiny jsou nejlepší dobou pro užití této metody, neboť je to čas, kdy máte nejvíce snů. Váš budík se stane cenným nástrojem na zlepšení snové paměti, a v dalších kapitolách se zmíním o tom, jak ho můžete použít na vyvolání LD. Dále je několik možností, jak využít výhod budíku.
Technika brzkého vstávání. Nastavte svůj budík tak, aby zvonil o dvě hodiny dříve než normálně vstáváte. Jakmile dozvoní, posuňte ho o další půl hodiny dál. Budete se tak pravidelně probouzet přímo ze snu, takže si ho lépe zapamatujete. Toto je jedna z nejúčinnějších metod, neboť plně využívá našeho přirozeného snového cyklu a vytváří každodenní cílový čas, ve kterém si zvyknete pracovat na svých schopnostech. Těchto několik hodin před tím, než normálně vstáváte, budou vaší novou tréninkovou zónou. Popíšu ji ještě jednou detailněji, když se budeme zabývat metodou navození LD a poté průzkumem LD krajiny.
V závislosti na schopnostech vaší paměti si možná budete chtít zapsat sen bezprostředně po probuzení. Pokud to neuděláte, možná zažijete něco, co nazývám „přepsání snu“. Občas se stane, že se vzbudíte v průběhu noci a jasně si vzpomínáte na přerušený sen, tak jasně, že jste si jisti, že si na něj vzpomenete i později. Když si potom lehnete do postele a máte další sny, po znovuprobuzení pozdější vzpomínky nahradí ty předchozí. S pravidelným cvičením se vaše snová paměť zlepšuje, takže se fenomén „přepsání snu“ stává méně častým, ale i po letech praxe se může sporadicky objevit.
Technika probuzení v neobvyklou hodinu. Název techniky vše vysvětluje. Nastavte svůj budík tak, aby zvonil v náhodných intervalech v průběhu noci. Výhodou této techniky je, že pokud vám opravdu záleží na rozvoji vašich LD schopností, možná nebudete chtít věnovat cvičení pouhé dvě hodiny před probuzením. Tuto techniku můžete použít společně s předchozími pro zvýšení své úspěšnosti.
(No, ale nedovedu si představit, co takové experimentování udělá s vaším přirozeným spánkovým režimem. Nechci strašit, ale nezkoušel bych to každý den, abyste neskončili na práškách na spaní. I když studentský život má podobně zhoubné účinky, tak proč nakonec ne…)

Krok III – Snový deník

Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat pro zlepšení vaší snové paměti a urychlení pokroku, je založit si snový deník (dále jen deník). Zvýší to vaši schopnost zapamatování tím, že vaše podvědomí bude brát sny mnohem vážněji. Navíc se díky tomu lépe se svými sny obeznámíte, což je klíčové pro další kroky. Zvyk zapsat si sny se brzy stane zvykem rozpomínat se na jejich detaily. Jestliže se chcete skutečně naučit LD, musíte si vést deník – není to věc volby.
Zdůrazňuji to především proto, neboť z vlastní zkušenosti vím, že vést deník je důležitou součástí rozvoje schopností lucidně snít. Snažil jsem se dosáhnout LD s pramalým úspěchem, dokud jsem si deník nezavedl. Krátce poté, co jsem si začal zapisovat své snové zážitky, pamatoval jsem si více snů  s větší jasností i podrobnějšími detaily, což vedlo k mým prvním LD. I teď, po letech praxe stále vidím souvislost. Pokud opominu deník, bdělé sny přichází méně častěji. Nakonec to zabere několik dny, kdy si sny zapisuji, než začnu mít LD pravidelně.
Zde jsou některé rady jak vést váš deník. Zaznamenejte si všechny své sny s maximálním množstvím detailů. I když něco vypadá triviálně, měli byste si to přesto zapsat, neboť to může být z dlouhodobější perspektivy důležité. Nepište si pouze to, co se stalo během snu, ale zaznamenejte i své pocity a myšlenky. Tyto emocionální a mentální poznámky vám pomůžou později, až se lépe obeznámíte se svými sny. Také díky nim uvidíte, jak denní události a bdělá mysl ovlivňují vaše snění. Například můžete zjistit, že během období, kdy jste ve stresu, budete mít stresující sny. Může se vám zdát, že přijdete pozdě na zkoušku, nebo že jste se nepřipravili na obchodní jednání. Tímto způsobem vám sny posílají zprávu: reflektují co si myslíte a cítíte na podvědomé úrovni. Prozkoumání vzorců2 vašich snů vám mnoho řekne o vás samotných. Právě to je další důvod pro zavedení deníku. Máte přehled o vašich snových vzorcích, které aktuálně reflektují vaše měnící se Já.
Do deníku je nejlepší zapisovat záznamy v přítomném času namísto používání času minulého. Například napíšete: „Jdu dolů ulicí a potkávám člověka.“ místo „šel jsem dolů ulicí a potkal jsem člověka.“ Užíváním přítomného času si můžete lépe vzpomenout na své sny, když je zapisujete. Navíc, když pracujete s některými metodami, které zmiňuji později, jako ´znovu vstoupení do snu´ nebo ´snová inkubace´, je nejlepší uvažovat a zaznamenávat v pojmech přítomnosti, nikoli minulosti. A nakonec se tak vaše záznamy budou později lépe číst.
Ke každému deníkovému záznamu byste měli uvést datum, pokud můžete i čas, a název pro každý sen. Představte si, že jde o film a zvolte nejvhodnější titul. Cokoli od „Červených mravenců v pralese“ po „Školní sraz v na křídle letadla“ bude v pořádku. Pokud jste měli během noci několik snů, je nejlepší je rozdělit a pojmenovat každý zvlášť. Míchání odlišných snů dohromady může způsobit, že budete těžko luštit zprávu, kterou sen přináší, a znemožňuje zvolit odpovídající název. Hlavní důvod, proč pojmenovávat své sny, je učinit je tak snadněji poznatelnými na první pohled, až se budete probírat svým deníkem.
Jestliže jste jako já nebo většina lidí, jsem přesvědčený o jedné věci. Možná si myslíte, že se můžete naučit lucidně snít bez vedení deníku, nebo si deník založíte, ale ten nakonec skončí zaprášený mezi dalšími knihami, které si plánujete „někdy“ přečíst. Zmiňuji to pouze proto, že jsem sám uvažoval tímto způsobem. Netvrdím, že to bez deníku nelze, ale proč nezvýšit své šance, nezlepšit své výsledky a nezrychlit celý proces ověřenou metodou. Časem si tak zvyknete, že se pro vás vedení deníku stane stejnou rutinou jako ranní oblékání šatů.
Ačkoli to chce především pravidelnou praxi, pomůžu vám na začátku několika radami.
Vedení deníku není úplně jednoduché. Strávil jsem mnoho dní tím, že jsem se probíral kousky papírů popsaných snovými záznamy. Pro usnadnění začátku mám pro vás několik tipů založených na různých přístupech, které jsem se pokusil zkombinovat za pomoci ostatních. Vypadá to jako prostá věc. Sníte, probudíte se a napíšete si, o čem se vám zdálo. Dobře, ale jde o víc. Například když s probudíte a hned začnete psát do deníku to, co si pamatujete, je obtížné zaznamenat vše ve správném pořadí. Můžete se přesunout k další scéně, když si uvědomíte něco, co jste opominuli. To mě donutilo zapisovat si vše, na co si vzpomenu, nejprve na list papíru, a až poté si udělat organizovaný záznam do deníku. Funguje to dobře, máte-li dostatek volného času, ale jakmile se z času stane drahocenné zboží, je to neefektivní. Společně s obtížným problémem, kolik času věnovat pro organizaci deníku, dalším problémem je, že máte mnoho psaní, což může být po čase nudné a monotónní. Nejlepší je vybavit si maximum snových událostí ještě před zapisováním, ale stejně si na hodně věcí vzpomenete až při samotném zapisování. Zapisováním vašich snů pouze na stránky, které jsou v deníku vpravo, můžete zaznamenat události, na které si vzpomenete později, na levé stránky a jednoduše nakreslit šipku k příslušné části snu. Navíc můžete na stránky vlevo zakreslit obrázky snových objektů, se kterými jste se setkali, nebo mapu snové krajiny. Tato varianta po vás sice vyžaduje zakoupení dvojnásobného množství sešitů, ale jestliže chcete přehledněji organizovaný deník, skutečně funguje. Zvolíte – li uvedenou metodu, měli byste použít levé stránky také k zaznamenávání vašich denních činností, kde jste byli, koho jste viděli atd. Ať už používáte tuto metodu či ne, měli byste zahrnout denní informace někam do deníku, nejlépe na ty samé stránky, kde jsou zápisy příslušných snů. Může to být velmi užitečné pro hledání typických vzorců. Například já osobně jsem zjistil, že obvykle sním o událostech, které se staly dva dny před nebo dva dny po daném snu. Jestliže jsem sledoval televizní program o katastrofách v Pondělí, nebudu překvapený, pokud se mi o tom bude zdát ve středu. Mám – li sen o člověku, se kterým jsem už dlouho nemluvil, obvykle mi zavolá o dva dny později. Nevím sice, jak je to možné, ale analýzou snů a deníkových zápisů jsem zjistil, že jde o jeden z mých typických snových vzorců.
Mnoho lidí doporučuje použít diktafon k zaznamenávání snů. Po probuzení můžete jednoduše sen namluvit do diktafonu a do deníku ho zapsat později. Vyzkoušel jsem i tuto metodu, ale zjistil jsem, že pro mne není nejvhodnější. Je příliš časově náročná. Jistě je jednodušší vzpomínky zaznamenávat na pásku, ale problém je, poté vše přepisovat do deníku. Příliš času zabere naslouchání namluveným záznamům a jejich zapisováním, přičemž stále přetrvává obtíž se správným řazením jednotlivých snových událostí, což bývá obtížnější právě když užíváte diktafon.
Existuje mnoho různých způsobů, jak vést snový deník, a každý si může najít vlastní způsob, zejména pokud chce ušetřit čas. Metodou pokusu a omylu jsem dospěl k velmi jednoduché a efektivní technice. Podnícený myšlenkou, jak skvělé by bylo, kdyby diktafon dokázal zaznamenávat deníkové záznamy místo mě, zaměstnal jsem svůj domácí počítač. Pořídil jsem si program na rozpoznávání čteného textu Via Voice. Dokáže převést to, co řeknete, na text na vašem monitoru. Jednoduše mluvíte normální rychlostí a program za vás obstará veškeré zapisování a navíc ho můžete použít společně s textovým editorem. Tento konvertor mluvené řeči stojí pouhých 50 dolarů a je jako dělaný pro snový deník. Občas sice dělá drobné chyby, ale snové záznamy jsou dobře čitelné a úspora času je enormní. Kompletně odstraní zdlouhavé zapisování snů a vyřeší problém s přeházenými snovými sekvencemi, protože můžete přesouvat kterékoli špatně umístěné fragmenty snových záznamů a správné místo. Máte – li tyto pomůcky k dispozici, je to skutečně nejjednodušší a nejefektivnější cesta jak vést svůj snový deník.
Krok IV – Důvěrně se obeznamte se svými sny

Jak se váš deník rozšiřuje a vaše schopnost zapamatování se zlepšuje, jste přirozeně ve stále těsnějším kontaktu se svými sny. Určití lidé, určitá místa a konkrétní události se mohou ve snech objevovat častěji. Například převážná většina vašich snů se může odehrávat v práci, ve škole nebo na pláži. Některá snová témata mohou být častější než jiná. Může se vám zdát, že vás někdo pronásleduje. Tyto pravidelně se objevující snové vzorce jsou vaše snové značky3 a budou vašimi prvními milníky na cestě k lucidnímu snění. Naučíte – li se rozpoznávat lépe různé snové značky, budete si lépe pamatovat své sny. Udělat seznam těchto značek je výborný nápad. Máte-li problémy vzpomenout si na nějaký sen, můžete seznam projít, a uvidíte, jestli některá ze značek nevyvolá zasuté vzpomínky. Někdy si po odkrytí jednoho fragmentu vzpomenete na celý sen, takže znalost a užívaní vašich snových značek vám umožní překonat občasnou ranní amnézii. Prací se značkami si vytvoříte důvěrnější vztah k vašim snům. Stanou se lépe přístupnějšími a více srozumitelnými. Je užitečné zeptat se, proč se mi zdá právě toto nebo tamto. Co pro vás tyto snové značky znamenají ? Čím lépe rozumíte jejich významu, tím více prospěchu máte ze svého snového i bdělého života. Jestliže máte zpočátku potíže s identifikací snových značek, uvědomte si, že tyto znamení nemusí být něčím neobvyklým. Může jít o naprosto běžné věci. Například můžete mít sen o událostech včerejšího dne nebo sen o uklízení pokoje. Ať už se vám zdá o čemkoli, je třeba pozorně hledat typické vzorce a všechno to, co bývá vašim snům společné. Můžete začít jakýmkoli vzorcem, nezaleží na tom, jak banálně vypadá. Užijete-li ho jako odrazový můstek, brzy rozpoznáte mnohem více vzorců. Samotný proces hledání vzorců muže ve skutečnosti vzorce ve vašich snech vytvořit, takže jestliže máte zpočátku problém najít snové značky, prostě se pozorně dívejte a ony se objeví.
Objevení a porozumění vašim snovým vzorcům je prací na celý život, neboť snové značky se vyvíjí stejně jako vy. Některé mohou přetrvávat týden a poté zmizí, aby se vynořili o měsíce později. Jiné vás budou provázet mnohem déle. Čas běží a vy se měníte, vaše snové vzorce odráží vás a vaše měnící se myšlení. Práce se snovými vzorci vás udrží v kontaktu s vaším nitrem.
S pomocí deníku si snadněji povšimnete vynořujících se vzorců a máte přehled o tom, jak se mění. Když si zapisujete sny do deníku, měli byste si udělat poznámku u kterékoli snové značky, kterou rozpoznáte. Můžete je podtrhnout nebo označit hvězdičkou. Hlavní myšlenkou je mít k nim okamžitý přístup na první pohled, takže když se probíráte rok starými záznamy, snadno rozpoznáte změny, kterým vzorce podléhají, nebo proměňující se snové značky. Rozpoznaní snových značek také hraje klíčovou roli pro dosažení LD. Vaše snové značky jsou ve skutečnosti ´příznaky toho, že právě sníte´, a jak se dozvíte v šestém kroku, pokud se naučíte všímat si těchto značek při snění, bude to váš odrazový můstek k luciditě.

Krok V – Dosáhnutí pozornosti při bdělém vědomí

Tento krok je sám námětem spousty knih. Jde o samostatnou metodu, ale v kombinaci s ostatními kroky je to optimální cesta, jak se naučit lucidní snění. Ve skutečnosti je celý proces vedoucí k LD závislý na vytrénování vaší pozornosti. Důležité je zvýšit vaši běžnou pozornost a následně těžit z tohoto zlepšení i ve stavu snové pozornosti. Jestliže jste více bdělí po celý den, stanete se bdělejšími i při snění.
Je mnoho cest, jak zvýšit bdělost, a některými se budeme zabývat v této části textu. Nakládání a manipulace s pozorností bude jedním z centrálních témat zbytku manuálu. Když začnete trénovat svoji pozornost, možná zjistíte, že si neuvědomujete, jak neuvědomělí jste po celý den.
Protože jde o velmi důležitý aspekt LD, je nutné získat jasné porozumění těmto konceptům. Konečným cílem je naučit se aplikovat uvedené principy, abyste získali uspokojivé výsledky. Nejprve se tedy seznámíme s konceptem pozornosti a poté si naučíme praktické aplikaci. Termín ´pozornost´, jak ho budeme užívat, referuje k vašemu vědomí. Jste bdělí ? Odpověď na tuto otázku se váže k vaší současné úrovni sebe – vědomí. Jak pozorní jste vůči své pozornosti ? To referuje k úrovni vaší bdělosti. Jak soustředěná je vaše pozornost ? To referuje o tom, jak jste si vědomi vašeho okolí.  Jste skutečně bdělí ? Tyto otázky budou zvlášť aktuální při vašem snění, jakmile si uvědomíte, že sníte, položením otázky: „Je toto sen?“
(Tak této pasáži tak úplně nerozumím. Zdá se, že trénink snové pozornosti vyžaduje specifický typ meditace. Pod meditací já osobně rozumím dosáhnutí stavu ne – myšlení a dosáhnutí ztotožnění s jednotou. Na druhé straně pro účely lucidního snění je zřejmě klíčové vytrénovat pozornost namířenou k vašemu okolí, která si je zároveň vědoma vašeho postavení v prostředí. Tady bude snad cílem nikoli rozpuštění v Jednom, ale dosáhnutí maximální integrity tělesného vědomí, což se poté odrazí na integritě snového těla. Snad proto ta zmínka, že máte být pozorní k vaší pozornosti. Takže je to meditace nebo koncentrace ? No, každopádně experimentujte, vyzkoušejte všechno, třeba přijdete na to pravé. Já osobně používám především Sanchezovu techniku Chůze pozornosti – viz doporučená literatura)
Mnoho lidí si výše zmíněné otázky nikdy nepoložili a nikdy na ně nebyli tito lidé nuceni odpovědět. Nikdo je nenaučil, že existují různé úrovně bdělosti a vědomí, stejně jako se nenaučili rozvíjet zvýšený smysl pro pozornost. Z jejich pohledu člověk buď spí, nebo je vzhůru. Skutečností je, že můžete být plně bdělí, částečně bdělí a zcela neuvědomění ve vašich snech stejně jako v běžném životě.
Všechno je to věcí uvědomění. Všechno se točí kolem úrovně vaší pozornosti.
Stalo se vám někdy, že ačkoli jste poslouchali rádio, přesto jste je neslyšeli několik minut. Neřídíte někdy zcela mechanicky a neuvědomíte si, co jste vlastně dělali, až když dorazíte na místo ? A co když zapomenete své klíče ? Momenty nepozornosti jako tyto se objevují, když se vám pozornost vymkne z rukou. Příčinou je ztráta bdělosti a rozptýlení pozornosti.
Můžete ve dne snít nebo plánovat příští chvíle velmi soustředěně, ale výsledná zkušenost je taková, že si nejste vědomi svého okolí. Na denním snění nebo plánování není nic špatného. Důležité je, že přehlížíme přechody naší pozornosti z jednoho momentu do druhého. Myšlenky se míhají naší myslí, aniž bychom se jim věnovali, nebo měli aktivní podíl na jejich tvorbě a vedení. Není cílem být posedlý svým okolím, ale spíše být bdělý a pozorný a být si vědom své pozornosti. Udržovat pozornost ke svému myšlení a myšlenkovým vzorcům je stejně důležité jako znát své snové značky a typické snové vzorce. Změna vašeho myšlení povede ke změně pozornosti, a klíčové je mít pozornost naprogramovanou a ´zamknutou´ v sebe – vědomém, bdělém režimu, místo abychom ji nechali běžet v rozptýleném, nepozorném režimu autopilota.
Obvykle reagujeme nepozorně, bez přemýšlení, což vede k automatickému chování. Stáváme se méně tázavými, což snižuje naši pozornost k tomu, co už známe nebo o čem si myslíme, že to známe. Natolik se identifikujeme s naší pozicí v systému, že brzy zapomínáme na jiné, odlišné způsoby pohledu na věc. Přehlížíme naši aktivní účast na dění. Přehlížíme aktivní roli, kterou máme při řízení naší pozornosti.
Zkuste být bdělí a pozorní, jako byste se stali pozorovateli a sledovali, jak vše kolem vás běží a uplývá. Čím déle tento druh pozornosti dokážete udržet, tím lépe. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Jestliže si myslíte, že je to hračka, zkuste být bdělí a pozorní po celý den – na konci poznáte, jak často jste pozornost ztratili. Faktem je, že nejsme zvyklí být bdělí, ale tento zvyk se musí změnit. Přebíhá vaše pozornost z jedné věci ke druhé ? Kolikrát za den jste si vědomi své pozornosti a svého postavení v okolí ? Je to druh bdělosti, který potřebujete rozvíjet. Je to druh soustředění a zakotvenosti vaší pozornosti, které potřebujete trénovat, dokud se nestanou vaší druhou, nebo nejlépe první přirozeností.
Praktikovat meditaci je nejlepší způsob, jak trénovat vaši pozornost. Studie provedené Jayne L. Gackenbachem, významným LD výzkumníkem, ukazují přímou souvislost mezi meditací a lucidním sněním. Meditující mají mnohem častěji LD v porovnání s lidmi, kteří meditaci neprovádí. Jak meditující, tak lucidně snící mají schopnost „zachytit se ve zkušenosti, a jsou si vědomi svých myšlenek a vnitřních pocitů“4 (Dreamtime, Dreamwork, str. 244-45) Může to být díky důrazu, který kladou na rozvoj pozornosti. Jejím trénováním dokážete být více ´přítomní´, což je dovednost, která zásadně rozšiřuje vaši schopnost lucidně snít. Navíc mají meditující a lucidně snící lepší schopnost pamatovat si své sny, a jsou obvykle „field independent – nezávislí na pozadí (což znamená, že dokáží najít rychleji např. cestu z lesa, než osoby, které jsou „field dependent – závislí na pozadí“, protože nejsou tak ovlivnitelní lidmi a objekty ve svém okolí. )“ (Dreamtime-work, str. 245) Další studie uskutečněné týmem Alexander, Boyle a Alexander ukázaly, že meditující i lucidně snící mají  „mají méně stresotvorných osobnostních charakteristik“, než jejich nemeditující kolegové. Pokud mohou být jak meditace, tak LD přínosem pro vaše bdělé vědomí, představte si, co dokážete praktikováním obou technik.
Meditace a LD jsou těsně propojeny. Naučíte – li se více o meditaci a budete – li ji pravidelně provádět, získáte výhody i když přijde na lucidní snění. Mnoho principů zahrnutých v meditaci má přímé uplatnění v LD: Meditace může být použita pro vyvolání relaxace, která je pro dosáhnutí snění velmi prospěšná. Cílem mnoha meditačních postupů je dosáhnout prázdné mysli.  Vytvoření vnitřního ticha a zastavení vnitřního dialogu je velmi důležitá technika, o které se ještě zmíním, když budeme diskutovat některé metody vyvolání LD. Meditace také umožňuje rozvíjet nezaujatou pozornost, díky které jednáme jako nezávislí pozorovatelé. Schopnost zaujmout nezaujatou pozornost bude extrémně užitečná při práci s technikami pro vyvolání LD. Meditace samotná vyžaduje dosáhnutí jisté míry kontroly nad vaší pozorností. Protože je i toto nutnou podmínku pro lucidní snění, je vysoce přínosné začlenit meditaci do vašeho LD programu.
Nyní, když jste porozuměli uvedeným konceptům, nejlepší způsob jak získat výsledky, je aplikovat tyto techniky přímo na lucidní snění. Abyste se naučili LD, musíte být schopni rozlišit mezi tím, co je ´skutečnost´ a co je sen. Musíte rozvinout tázavou pozornost. Ve dne byste měli pravidelně provádět ´testy reality´. Ty se skládají ze dvou částí. Nejprve se sami sebe ptáte, zda sníte nebo ne, a potom testujete své okolí, abyste se přesvědčili, zda jste ve snu nebo vzhůru.
Testy reality byste měli provádět mnohokrát v průběhu dne. Cílem je začlenit toto chování do vašeho denního programu, aby se poté objevilo i ve vašich snech. Pokud je budete provádět dostatečně pravidelně, je pouze věcí času, než se pokusíte provést test i ve snu, a budete – li testovat dostatečně důkladně, uvědomíte si, že sníte. Pro začátek jsem si nastavil alarm na svých hodinkách, aby mi vždy za půl hodiny připomněl, že mám provést testy reality. Jinou možností je napsat si písmena na ruku nebo na zápěstí, a kdykoliv si jich všimnete, provedete testy reality. Můžete si napsat na levou ruku L a na pravou D, jako zkratku pro lucid dreaming, nebo třeba B a P jako ´Buď pozorný´.Co písmena znamenají , není důležité. Důležité je nezapomenout, že máte provádět testy reality, a jestliže budete tuto techniku provádět pravidelně, určitě si najde cestu i do vašeho snu, abyste si vzpomněli, že máte otestovat okolí.
Zeptat se, zda sníte, je jednoduché. Trik spočívá v tom, dokázat rozlišit, zda skutečně sníte nebo ne. Klíčem je hledat nesmyslné nebo zvláštní věci a události ve vašem okolí, které se mohou stát pouze ve snu. Například nápad štípnout se, abyste se ujistili, že jste vzhůru, nemá ve snovém světe velký význam. I ve snu totiž ucítíte štípnutí, takže nezjistíte jak na tom jste, dokud neprovedete další testy.
Z nějakého důvodu mnohem snadněji přijímáme inkonzistence a jsme méně racionální a analytičtí, když sníme, takže provedení několika testů za sebou mnohonásobně zvyšuje šance na dosáhnutí LD v případě, že právě sníte. Je také velmi vhodné se občas ujistit, že možná sníte, i když testy ukazují něco jiného. Měl byste pokračovat v testování a zkoušení tak dlouho, dokud některý z testů nebude fungovat, nebo dokud nevyčerpáte všechny možnosti – teprve poté můžete připustit, že nejste ve snu. Až získáte nějaké zkušenosti, sami uvidíte, jak je důležité být vytrvalý. Naštěstí jak ukazují zkušenosti lucidně snících, testy reality prokázaly svoji účinnost u většiny lidí.
Zde je seznam nejúčinnějších testů reality:
Test ´zdravého rozumu´. Toto je první a nejobvyklejší test. Zkoumejte své okolí, zda se v něm neobjeví něco, co by tam logicky nemělo být. Zeptejte se, zda by se to mohlo odehrát ve vašem běžném životě. Hledejte rozpory. Jste někde, kde jste ještě nikdy nebyli ? Jste s lidmi, kteří žijí na druhé straně země ? Je ve vaší kuchyní slon ? Pokud něco takového zpozorujete, zřejmě sníte.
Test čtení. Toto je jeden z nejspolehlivějších testů. Prostě se rozhlédněte kolem a najděte něco na čtení. Pot=, co si to přečtete, podívejte se někam jinam, vraťte se k textu a přečtěte ho znovu. Jestliže sníte, text nebo čísla se obvykle změní po několika takových pokusech. Může být zkomolený, může se úplně změnit, popřípadě nezůstane stejný ve chvíli, kdy ho budete číst. Cokoli, co obsahuje nějaká psaná písmena, bude fungovat – kniha, směrová tabule, adresa. Mnoho lidí používá číslice na digitálních hodinkách.
Test létání nebo levitace. Další velmi efektivní test. Zjistěte, jestli jste schopni vzlétnout. Pokud nemůžete létat, zkuste levitovat nebo klouzat těsně nad zemí. Aź získáte více zkušeností s LD, možná se tento test stane vaším nejoblíbenějším, jako je tomu u mě. Jediná nevýhoda testu létání tkví ve skutečnosti, že v některých případech i přes neúspěch při pokusech o létání  můžete přece jen snít. Nezapomeňte požívat tento test v kombinaci s ostatními, samozřejmě pokud nebude pozitivní, což ve většině případů je.
Test vypínače. Obvykle docela spolehlivý test. Najděte vypínač a zapněte a vypněte světlo. Pokud nefunguje, je zde šance, že máte sen. Vyzkoušejte to několikrát a pozorně sledujte, kdy je zhasnuto a kdy je rozsvíceno. Pokud sníte, obvykle světlo na chvíli přestane fungovat, nebo bude rozsvíceno, i když je vypínač v poloze vypnuto a naopak.
Test paměti. Velmi užitečná, nicméně téměř neznámá metoda. Jednoduše se probírejte svojí pamětí směrem do minulosti, kde jste byli a co jste dělali. Pokračujte do minulosti tak daleko, jak to jen půjde, a možná narazíte na nějaké rozpory ve vaší paměti. Díky kontrole vzpomínek si můžete povšimnout něčeho nelogického, co vám uniklo. Také můžete zjistit, že máte v sobě jakýsi blok, amnézii, která vám brání ve vzpomínání. Ve všech těchto případech můžete téměř jistě předpokládat, že jste ve snu. (Nebo že jste se zbláznili J)
Test zrcadla. Nejde o nějak spolehlivou metodu, ale obvykle vede k zajímavé zkušenosti. Najděte si zrcadlo a zatímco se do něj budete dívat, zeptejte se, zda sníte. Můžete být překvapeni tím, co se bude dít s vaším odrazem. Možná budete vypadat starší nebo mladší, budete mít jinak upravené vlasy nebo můžete vypadat úplně jinak. (Tak toto opravdu doporučuji vyzkoušet. Až se dostanete do LD, určitě najděte nějaké větší zrcadlo a koukněte se do něj. Pro mě to byl naprosto úžasný zážitek, pocit, který se nedá popsat.)
Test sebepozorování. Také velmi užitečný test. Prostě se podívejte na své tělo. Prozkoumejte své ruce, trup, nohy, oblečení. Obvykle si ihned uvědomíte, že sníte, protože můžete být oblečeni v něčem, co vám nepatří. Často se stává, že už pouhý pohled na vaše tělo vás dostane do LD. (Jde vlastně o klasickou techniku navození bdělého snění, kterou popisoval už Castaneda. Vzpomenout si ve a podívat se ve snu na své ruce, to je to, o co tu kráčí…)
Test pronikání věcmi. Sice to není nejspolehlivější metoda, ale v mnoha případech mi pomohla. Zkuste prostrčit své prsty něčím pevným, třeba zdí, dveřmi nebo sklem. Zpočátku nemusíte být úspěšní, ale budete – li věřit, že to dokážete, měli byste být schopni prostrčit své prsty skrze cokoli. Navíc tak rozvíjíte schopnost přímo ovlivňovat svojí vírou snovou zkušenost.
Test gravitace. Poměrně spolehlivý test. Najděte si něco, co můžete vyhodit do vzduchu a bezpečně to zachytit. Začněte si s tím pohazovat. Možná zjistíte, že předmět neposlouchá zákony gravitace, jak by měl ve ´skutečném´ světě. Abyste zvýšili úspěšnost tohoto testu, zkuste při vyhazování ovlivnit chování předmětu prostřednictvím své vůle.
Test ´otázky pro snové osoby´. Tohle není zrovna nejlepší test ve chvíli, kdy bdíte, ale občas může být ve snu užitečný. Pokud ve se ve ´skutečném´ světě někoho zeptáte, zda jsme zrovna ve snu, zřejmě vás obviní z šílenství, ale ve snovém světě je to trochu jinak. Obvykle snové osoby popírají, že jde o sen, ale tak, že poznáte, že jde o lež. Nikdy vás také neobviní z šílenství a v některých případech prostě nerozumí tomu, na co se ptáte, nebo vás úplně přehlíží. Ve vzácných případech může někdo ve vašem snu přiznat, že jde opravdu o sen. (Pokud jde o jiné snové osoby při LD, měl jsem docela zajímavé zážitky, a také nejhorší noční můry, které jsem při snění zažil. Při prvních úspěšných bdělých snech na mě mí snový společníci pokřikovali, že vypadám strašně divně, a co se to se mnou děje. Jakoby na vás tyto postavy poznali, že se něco změnilo. Každopádně opravdu bizardní zážitky.)
Jak bylo zmíněno dříve, testy reality by měly být prováděny pravidelně po celý den. Čím více se stanou součástí vaší denní rutiny, tím dříve se objeví i ve snu. Kdybychom měli zvolit klíčové slovo, označující to, co potřebujete pro rozvinutí své schopnosti lucidně snít, byla by to pozornost, pozornost a ještě jednou pozornost. Práce na vaší pozornosti bude mít přímý efekt na vaše sny, a až budete zkušenější v LD, zjistíte, že pozornost v kombinaci se záměrem bude vaší vstupenkou do světa snů.

Krok VI – Využití pozornosti ve snech

Tento poslední krok je poměrně jednoduchý a podobný předchozím, a pro jeho jednoduchost nebudete mít problém vtělit jej do vašeho denního režimu. Ale než budeme pokračovat, zkontrolujme to, co byste teď měli umět. V tomto bodě byste měli mít zvládnutou mentální přípravu, měli byste zlepšovat snovou paměť a pravidelně vést svůj deník. Důkladněji se seznamujete se svými sny, sledujete snové značky a trénujete svoji pozornost meditací a prováděním testů reality.
Poslední krok je sloučit to, co jste se naučili o snech s tím, co jste se naučili o vaší pozornosti. Jednoduše řečeno musíte spojit testy reality s vašimi snovými značkami, abyste pokaždé, kdy se značkami setkáte, začali testy provádět. Jestliže sníte o třídě, o pláži nebo o rychlé jízdě autem, kdykoli uvidíte třídu nebo pláž nebo budete rychle řídit auto, budete naprogramováni k provedení testů reality. A konečným výsledkem bude, že pokud začnete snít o jedné z vašich snových značek, zřejmě si vzpomenete na to, že máte provést testy reality, a tak si uvědomíte, že sníte.
Je užitečné sledovat vaše aktuální snové značky a scény. Jestliže jste měli poslední týden sny, v nichž jste byli pronásledováni, potřebujete aktivovat ´spouštěč´, který vás upozorní, že v situaci pronásledování máte provést testy reality. Díky důvěrnému obeznámení se s vašimi snovými značkami a díky spojení těchto značek s provedením testů reality získáte pevné základy pro další LD dobrodružství.
Jak vidíte, všech šest výše uvedených kroků tvoří jeden základní proces. Vynecháním i jednoho z nich snižujete efektivitu ostatních kroků, což následně snižuje skutečné výsledky celého procesu. Do jisté míry je většina dalších zmíněných technik k dosáhnutí LD založena na koncepcích tohoto procesu. Obvykle se jedná o varianty tohoto procesu nebo limitované verze základních šesti kroků.
Studujte tyto kroky a osvojte si je. Jejich důsledným a pravidelným praktikováním se vepíšou do vašeho podvědomí. Pokud je budete následovat, zcela jistě dosáhnete lucidních snů. Až se tyto zvyky přenesou do vašich snů, budete si moci konečně říci: „Ano, já opravdu sním!“

1 – v brig. ´dream recall´ – něco jako znovu vyvolání snu, vzpomenutí si na sen. Pro jasnější čitelnost textu překládám obvykle jako ´snová paměť´, jindy dle příslušného kontextu.
2 – v orig. ´pattern´ - překládám jako vzorec, jde o typické struktury, které se vašich snech mohou opakovat a které poukazují k hlubším aspektům vaší osobnosti.
3 – v orig. ´dreamsigns´ - překládám jako snová značka, může znamenat též znamení, stopa. Zdá se, že významy termínů snový vzorec a snová značka se víceméně překrývají. Každý rozpoznaný snový vzorec se stává snovou značkou, kterou můžete později použít pro dosažení LD. 
4 – v orig. doslova „are able to become caught up in an experience…“