5. Krční čakra
Krční čakra
KRČNÍ ČAKRA
UMÍSTĚNÍ: KRK
DUCHOVNÍ ASPEKT: SEBEVYJÁDŘENÍ
PRINCIP
ZÁKLADNÍ POTŘEBA: SCHOPNOST PŘIJMOUT ZMĚNU
EMOCE: ZNECHUCENÍ, SVOBODA
ŽLÁZY S VNITŘNÍ SEKRECÍ: ŠTÍTNÁ ŽLÁZA
TĚLESNÉ ORGÁNY: PLÍCE, JÍCEN, STŘEVA
BARVA: SVĚTLE MODRÁ
ELEMENT ÉTER
SMYSLOVÁ FUNKCE SLUCH
Duchovní aspekt ... sebevyjádření
Tato čakra je propojena se všemi nižšími čakrami, nejvíce s čakrou druhou. A také je spojena s čakrou šestou. Z šesté čakry skrze pátou čakru prochází podněty duše, ve formě inspirace do nižších čaker, kde jsou jimi zpracovány. Přijaté, rozpoznané a zpracované podněty z nižších čaker jsou pak obvykle vyjádřeny pátou krční čakrou. Zde je možné přijmout určitou analogii, která je velmi důležitá pro pochopení funkce a důležitosti páté čakry. Nádech je obrazem proudu inspirace duše do nižších čaker a výdech je obrazem vyjádření zpracovaných podnětů z nižších čaker formou slov, to znamená projevení se naší inspirace skrze naši osobu. Výdech je tedy vyjádřením našich pocitů, emocí a myšlenek.
Zde je potřeba si uvědomit, že myšlenky sice přisuzujeme dějům v mozku, tyto děje jsou ale poplatné tomu, co se odehrává v našem těle, v našich čakrách, to je emocionálnímu naladění. Myšlenky sice vznikají v mozku, ale jsou poplatné našemu emocionálnímu naladění. Když se skrze první čakru cítíme málo silní, pak při konfrontaci máme myšlenky na útěk, což je projekcí první čakry. Když neumíme prožívat lásku, jsme třeba velmi kritičtí, pak myslíme kriticky a mluvíme kriticky, je to projevem emocionálního nastavení ve čtvrté čakře, nejsme schopni tam správně cítit a prožívat pocit lásky bez podmínek.
Všimněte si, že myšlenky vyrůstají z pocitů. Dnešní lidé si myslí, že své myšlení mají pod kontrolou, ano mají ale pod jakou? Pod kontrolou emocí ze svých čaker. Ale jak je to s kontrolou těchto emocí?
Samozřejmě, že tam téměř žádnou kontrolu nemáme. Tam žijeme jen to, co jsme se naučili žít v dětství. To co jsme viděli žít v dětství naše nejbližší okolí. Lidi, kteří nás vychovávali. V dospělosti tento základ už obvykle jenom rozvíjíme, ale rozhodně nemáme tu schopnost to, co jsme do čaker přijali v dětství nějak výrazně změnit. Není to obvykle možné skrze běžný rozvoj osobnosti. Když jsme viděli okolo sebe kritičnost a nelásku rodičů k sobě, nezbývá než žít ji po zbytek života, protože vůbec nic nevíme o tom, že jsme příliš kritičtí. Je to náš standardní stav, je to naše výbava pro život a protože v našem životě platí pravidlo druhé čakry, přitahujeme k sobě jen lidi podobně „postižené“, tak se vlastně ani nemáme od koho učit, jak být jiní.
A tak je pátá čakra velmi důležitým místem v těle, když je zablokovaná, neumožní vedení duše skrze nižší čakry a neumožní vyjádření nižších čaker. Neumožní sebevyjádření nás, jako osobnosti.
Zvuk jako forma vyjádření ve hmotném světě
Abychom mohli být inspirováni svou duší, musíme ji slyšet, proto jsou uši, nebo-li sluch orgánem přiřazeným páté čakře. Neumíme-li poslouchat, neumíme-li naslouchat ostatním lidem, pak na ně neumíme ani správně reagovat. Když neslyšíme, nebo nás nezajímá, co říkají, jak by to bylo možné?
Uši jsou orgán pro rovnováhy a slyšení, slyší i naši řeč a jsou zpětnou vazbou naší komunikace.
Slyšíme jak se vyjadřujeme a to nám umožňuje naši komunikaci kontrolovat, kontrolovat i na hlubší úrovni, zda to co vyjadřujeme odpovídá původnímu podnětu. Zde je úzký vztah mezi ušními šelesty a jinými poruchami sluchu a pravdivým vyjádřením podnětů.
Zde je potřeba říci něco více o tom, jak se vlastně vyjadřujeme. Přes krční čakru je to vyjádření se hlasem. Je velmi důležité pro život ve vztazích. Je nutné si ale uvědomit, že komunikace hlasem je jen zlomkem naší komunikace. Je to ta část komunikace, které se účastní mozek. Slovo účastní je zde mnohem víc na místě, než slovo řídí. Ale máme i způsoby komunikace, o kterých mozek nic neví a přesto jsou zvláště v partnerských vztazích nositeli většiny námi předávaných informacích. Je to komunikace skrze pocity. Máme pocit z druhého člověka, aniž by promluvil slovo…. Je to přímá komunikace těla s tělem, čakry s čakrou.
Proč o této neverbální komunikaci tak rozsáhle píši? Je to proto, aby jste si uvědomili, že když ve slovní komunikaci budete manipulovat s informacemi, pak tyto stejně nebudou v kontextu se zbytkem komunikace a komunikace se vám dařit nebude. V žádném případě to nepovede k životu, ve kterém by byla radost a spokojenost.
Emoce spojené s krční čakrou ZNECHUCENÍ, SVOBODA
V této čakře se projevujeme mluveným slovem. Mluvené slovo zrcadlí i nastavení této čakry. Pokud je čakra uvolněná, člověk nemá problém říkat co si myslí, nemá problém věrně zrcadlit podněty z nižších čaker. Pokud je ale tato čakra nějakým způsobem zablokovaná, pak začíná zamlčování a nebo lhaní, což je vyjádřením naši nesvobody, neschopnosti se svobodně vyjádřit. Při terapiích mi mnoho lidí říká, ale slovo lhaní není na místě, „nebylo by přeci vhodné říct co si myslím“, je jejich argument. To ukazuje na dvě věci. Že není něco v pořádku s naším cítěním a následně pak s našim myšlením a nebo že není něco v pořádku s naší krční čakrou. Jestliže máme pocit, že se nemůžeme svobodně vyjádřit, dostavuje se velmi často pocit znechucení, frustrace. Ale je to náš problém, problém v nás samotných, pokud nám nejde svobodné vyjadřování, nebo pokud máme stále pocity, že nám to situace neumožňují.
Když lidem pomáhám s odblokováním tohoto problému, vidím často, že se jedná o problémy dva. Na počátku obvykle stojí, že dotyčný neumí správně vyjádřit svoje postoje a pocity, to znamená, že mluví třeba velmi destruktivně. Samozřejmě, pak je toho hodně, co není vhodné říci. To znamená, prvním problémem je správné emocionální nastavení komunikace. A teprve až v důsledku tohoto si pak člověk vytvoří omezení, že nemluví nebo, že lže – to znamená, že svoji představu všelijak deformuje, aby ji mohl vyjádřit.
Často je za bloky v krční čakře obyčejný strach. Nejčastěji se to pozná, když třeba děti mají časté angíny nebo když i dospělí lidé mají stále hnisavé čepy krčních mandlí. Takoví lidé se obvykle ve svém dětství setkali s necitlivou komunikací svých rodičů a dostali strach se svobodně vyjádřit, protože jejich zkušenost v dětství byla, že když se svobodně vyjádřili, vedlo to k nějaké agresi jejich okolí směrem k nim. A pokud tito lidé mají hnisavé čepy i v dospělosti, stále žijí svůj strach z dětství.
Svá omezení z dětství. Která někdy ještě může prohloubit neschopnost těchto lidí jednat správně s partnerem v manželství.
Děti se často raději rozpláčou, než by řekly své mínění. Mají pocit, že by jim nikdo nerozuměl nebo je neposlouchal a je to obvyklé zvláště tam, kde rodiče na děti křičí nebo jsou kritičtí. Děti, které nedokážou vyjádřit své pocity, se taky stávají náladové a uzavřené. Samy nemají jasno, co vlastně chtějí říct a mívají pocit, že jejich okolí reaguje negativně na každou novou myšlenku nebo rozhovor, v kterém jsou obsažené nějaké emoce. Tento stav obvykle vyvrcholí v období puberty, kdy se děti osamostatňují a stávají se rovnocennějšími partnery rodičům. Rodiče si pak stěžují, že jsou jejich potomci hrozní, že toto a tamto. Jediný, kdo tady je hrozný je rodič. On je lídrem. On určuje tón komunikace, dítě je jen jeho věrným zrcadlem. Věrně zrcadlí jeho charakterové vlastnosti. Dělá to skrze svoji přirozenost, takže to nevypadá obvykle stejně, ale v pozadí jednání dětí stojí vždy stejné problémy, se kterými se potýkají rodiče.
Je proto v každém vztahu velmi důležité dovolit všem účastníkům plně vyjádřit své pocity, aniž by se partner postavil do role oběti. Každý chce být slyšen, i děti, jejichž řeč je omezená a obsahuje "irelevantní" fakta, komunikovat a jednat se teprve učí. V komunikaci by měl být prostor pro to, aby členové rodiny mohli hovořit nejen o faktech, ale i o svých pocitech svobodně bez toho, že by byli za toto svými blízkými napadáni..
A tak by bylo možné jmenovat ještě hodně důvodů, proč lidé nedokáží mít uvolněnou krční čakru.
Nemohou se pak ale divit, že se jim nedaří žít svůj život podle svých představ. Jak by se jim to mohlo dařit, když si ho nejsou schopni obhájit? Při blocích v této čakře jednak nejsou schopni správně vnímat vedení své duše a pak si ještě nejsou schopni vykomunikovat potřeby a podněty z nižších čaker.
V této čakře platí jedno velmi důležité pravidlo:
Mám právo jen na to, co jsem si schopen obhájit. Na nic víc právo nemám.
Jak vidíte, může v této čakře vzniknout velmi mnoho záště, pocitů znechucení a pocitů křivdy. To když nerespektujeme toto pravidlo a ze své neschopnosti se obhájit obviňujeme všechny okolo sebe.
Viníme je z toho, že oni nám neumožňují žít, to co mi chceme. Ale tak to přece není. My jsme si to neobhájili, tak na to právo nemáme.
Mnoho lidí to o sobě ví, že mají problém se obhájit, tak to řeší takovým zvláštním způsobem. Hledají výmluvy, proč to a nebo ono vlastně nejde. Proč i když to chtějí to vlastně nechtějí nebo proč jim to nestojí zato atd. Je to naše manipulace reality tak, aby si nikdo nevšiml, že my některé části svého života neumíme obhájit. Ale co je manipulace? Je to zase jen obyčejná lež a co nám může lež do života přinést za pocity? Stojí nám to za to? Jak přispěje k našemu sebehodnocení? Výmluvy jsou jen prostředek, jak zabránit vnitřnímu sebevyjádření, protože v sobě neseme nejrůznější obavy, které se vztahují k nižším čakrám a týkají témat sebehodnocení, sebelásky, sebeúcty atd.
Když se nám nedaří se z nějakého důvodu obhájit, velmi často zažíváme pocity sebezklamání. Je to jeden z nejdestruktivnějších pocitů, který může ve druhé čakře vzniknout. Má přímý dopad na ledviny.
Lidé, kteří trpí tímto problémem mají obvykle více méně trvalé bolesti v kříži, které jsou částečně právě způsobeny ledvinami. Je li toto sebezklamání prožíváno více v existenční rovině, pak se můžou objevit i bolesti v oblasti kostrče.
Potlačení vlastního sebevyjádření manipulací v komunikaci
Lidé jsou velmi vynalézaví a způsoby manipulace v komunikaci nepřeberné. O co se vlastně jedná?
Jedná se o neschopnost říci na rovinu, co vlastně chceme. A tak říkáme nebo dáváme najevo skutečnosti, které nejsou pravdivé nebo jsou jen polopravdy. Dáváme najevo emoce, které necítíme, říkáme jen části skutečnosti tak, aby skutečnost vypadala jinak, než je realita. Možnosti a vynalézavost nás lidí je obrovská. Platí zde jedno důležité pravidlo. Jen správná pravdivá komunikace bez manipulace a lží je komunikací, která vede k radosti a spokojenosti v našem životě.
Změna
Jednou z největších obav projevujících se ve třech dominantních čakrách (základní, solar plexu a krční) je strach ze změny. Změna může vést k nejistotě, zranitelnosti a zmatku a to jsou pro lidi, kteří mají rádi svůj život pod kontrolou, velmi nežádoucí okolnosti. Sama třetí čakra z principu své funkce jakýmkoli změnám v našem životě brání protože skrze tuto čakru vytváříme jen takovou realitu, kterou prožíváme ve svém mentálním a emocionálním těle. To znamená, jestliže prožíváme utrpení, pak jej skrze třetí čakru přitahujeme, do dalšího života. Změnit svůj život tedy znamená změnit své myšlení a cítění, pustit se do nám neznámých oblastí jednání a to v některých lidech může vyvolávat pocity nejistoty, strachu a ztráty kontroly. Někdy jsou tyto pocity tak silné, že i když už lidé vědí, jak by měli správně jednat a co by měli ve svém životě změnit, tak tyto pocity nedokáží překonat a setrvávají ve starých vzorcích jednání a cítění. A aby své chování nějak ospravedlnili, pak pro ně hledají důvody.
Důvody lze rozdělit do několika základních kategorií.
· Ti, kteří mají „příliš práce“ a tudíž nemají na změny čas
· Ti, kteří jsou „příliš líní“, než aby něco měnili
· Ti, kteří nechtějí ostatní zranit svými „sobeckými“ cíli
a dalo by se pokračovat. Tyto typy lidí mají společné to, že se změně vyhýbají. Jsou ochotni vynaložit veškerou svou energii, aby se změně vyhnuli.
Tito lidé se bojí, bojí se toho, co by jim nová realita mohla přinést. Nová realita je vždy částečně krok do neznáma, třeba opustit staré zaměstnání a najít si nové. Dokážu to, nebude to horší tam, nežzde? Budu na to stačit, vlastně pořádně nevím, co tam budou po mě chtít? Nebude tam přísný šéf,nebo konfliktní kolega? Když se jedná o nový partnerský vztah. Časté jsou obavy typu, bude opětovat moje city, nevysměje se mi?
Bázlivost, bázlivost v komunikaci může úplně zablokovat náš vývoj, vývoj naši osobnosti, vývoj našeho života. Co pak ale můžeme žít? Pocity zklamání sama ze sebe? Pochyby, že kdybychom to zkusili, už bychom dnes byli „jinde“?
Překvapivě mnoho klientů na moji otázku, jestli věří v úspěch toho, co dělají odpoví že ne a nebo že moc ne. Jak ale můžou být úspěšní, když si to nemyslí? Není to možné. Není možné nemít víru v sebe a být úspěšný. Není možné být úspěšný, když si svým myšlením a svými postoji programujeme neúspěch. Platí zde pravidlo třetí čakry, přitahujeme jen to co myslíme a co cítíme a to pak žijeme.
Přehlížení potřeby změn může vést ke krizím v našich životech se všemi důsledky, s nemocemi.
Řeč těla
Řeč těla, tedy oblasti hrtanu, je zachycena v běžných úslovích. "Stáhlo se mi hrdlo", když máme strach promluvit. "Mám v krku knedlík" se zase často vztahuje k nesdělenému smutku. Nebo můžeme mít neustále potřebu si odkašlat, jako bychom chtěli promluvit, ale nic se neděje. Občas pozorujeme, že někomu zadrhne hlas v hovoru, když se narazí na něco nepříjemného a obtížného k vyjádření. Lidé, kteří mají problémy s krční čakrou si potřebují svůj krk chránit mnohem více, než ostatní. Třeba jen z důvodu, „aby se nenachladili“. Zablokovaná krční čakra, se může projevovat občasnou ztuhlostí svalů šíje a krku. Bolestmi krční páteře a migrénami. Jedná se o ten typ migrén, kdy bolest hlavy postupuje zezadu k očím.
Je zajímavé se během řečí dívat lidem na ústa, často zjistíme, že se vůbec nehýbou symetricky. Někteří lidé hovoří jen jednou stranou úst; to ukazuje na strach nebo úzkost použít druhé strany a pokud je potlačená pravá strana, značí to problémy v sebe prosazení. Pokud je potlačena levá strana, může jít o obavu projevit vlastní citlivost. Někteří lidé skřípou zuby, vědomě a nebo i při spaní. Ukazuje to zase na neschopnost odkomunikovat potřeby a představy dotyčného člověka.
Doporučení, jak harmonizovat krční Čakru
Pokud máte nějaké zdravotní potíže, třeba i jen bolesti zad, zařaďte si je podle čaker a přemýšlejte, čím si je způsobujete. Ve vašich zdravotních potížích, ve vašich nemocech jsou informace o vašem jednání a cítění, o vašem způsobu prožívání, o tom, co ve svých životech děláte špatně.
Předně je potřeba si uvědomit, že jen pravdivá komunikace bez manipulace může vést ke šťastnému životu. Je potřeba mít neustále na paměti pravidlo, že mám nárok jen na to, co si dokážu vykomunikovat a na nic jiného nárok nemám. To znamená, že když se mi něco nedaří prosadit ve svém životě, když mi v cestě za mými cíly „někdo stojí“, ať už je to kolega nebo šéf v práci nebo partner, není to o tom, že díky nim jsme nešťastní. Je to o tom, že jsme nešťastní proto, že jsme nedokázali s dotyčným správným způsobem komunikovat, neobhájili jsme se. My jsme ti, co musí přemýšlet nad tím, co jsem udělali špatně. Proč se nám s dotyčným nedaří se domluvit. Proč se nám jej nedaří přesvědčit. Je potřeba si uvědomit, že problém je jen a jen na naší straně a na té je potřeba hledat řešení. Jako všechny problémy i tyto v naši osobnosti mají někde začátek. Lidé se rodí s velmi rozdílnou schopností komunikace. Tu pak v dětství rozvíjí. A právě toto období rozhodne, zda svoji, třeba malou schopnost komunikovat rozvineme do takové podoby, že bude pro náš život naprosto dostatečná, a nebo jestli svoji naprosto nadprůměrnou schopnost komunikace rozvineme do podoby naprosto nepoužitelné.
Hledejte způsoby, jak svoje myšlenky a pocity lépe vyjadřovat, aby jste je nemuseli potlačovat.
Hledejte způsoby jak hovořit ne konfrontačně. Hodně lidí je ze svých rodin zvyklých na svého partnera a pak i děti jen poštěkávat nebo mluvit jen v příkazech. Takovéto chování není komunikace.
Co vám taková komunikace může přinést? Přemýšlejte, proč to tak máte. Přečtěte si třeba text o srdeční čakře. Hledejte souvislosti. Hrajte si, buďte tvořiví ve svém životě.
Špatné je očekávat, že partner by měl vycítit vaše potřeby, očekávat to můžete, když ale nedojde k naplnění očekávání, pak je nutné bez pocitů křivdy začít s komunikací. Nebuďte ukřivdění, když odpověď partnera zní ne. Je svobodným, stejně jako svobodně chcete jednat vy, má na to právo říci ne.
Jestliže chcete slyšet ano, přemýšlejte, jak se chovat jinak, aby jeho ano bylo spontánní. Zase zapojte svoji tvořivost a hravost. Je mnohem lepším řešením, než konfrontace nebo diktát.
Pokud jste ženy, chovejte se tak. Nebojte se ukázat svoji zranitelnost, svoji potřebu ochrany, svoji potřebu pomoci. Přílišná hrdost vám ve vztazích může zavřít mnohé dveře. Když se budete chovat spíše jako muž, než jako žena, a mnoho žen se dnes tak chová, tak se pak nedivte, že se k vám váš partner také chová spíše jako k muži a nepomáhá vám jako ženě. Toto pravidlo platí i pro muže. I takový John Lenon, když fotil svoji nejlepší fotku s Yoko Ono, kde měl být vyfocen ve velmi podřízené poloze fotografovi řekl. „Nemám potřebu skrývat svoji zranitelnost“. V tom že to dokážete dáváte najevo i svou sílu.